سوئد

راهنمای سفر به استکهلم (قبل از سفر، بخوانید)

قبل از سفر به سوئد، بخوانید…

درباره سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی است که توسط همسایه هایی مانند نروژ، فنلاند، دانمارک و دریای بالتیک احاطه شده است. استکهلم پایتخت زیبای این کشور اروپایی است. سوئد چهارمین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت است و به دلیل سردسیر بودن نقاط شمالی آن، جمعیت آن بیشتر در جنوب این کشور متمرکز شده اند.
جالب است بدانید که در کشور سوئد تنبیه بدنی کودکان از سال 1979 ممنوع شده است و هیچ فردی حق تنبیه کودکان را ندارد و از آن جالب تر این است که در سوئد، زباله به حدی کم تولید می شود که این کشور برای مصارفی نظیر بازیافت زباله مجبور است که پسماندهای کشور همسایه اش (نروژ) را بخرد.
مطمئنا اگر به سوئد سفر کنید در ابتدا به شهر استکهلم، پایتخت زیبا و دیدنی سوئد سفر خواهید کرد. راهنمای سفر به استکهلم را پیش از سفر به این کشور حتما بخوانید تا با آگاهی بیشتر، قدم به قدم خیابان های این شهر را طی کنید.

استکهلم نیز همانند روستای گیتورن هلند که در واقع نام اصلی هلندی آن خیتورن است، به عنوان ونیز شناخته می شود. “ونیز شمال” نام دیگر استکهلم است که به دلیل گرد هم آمدن مجموعه ای از جزایر و شبه جزیره ها در قسمت برون ریز دریاچه مالار به وجود آمده است.

سوئد

جابجایی در استکهلم (خطوط مترو استکهلم)

سیستم حمل و نقل عمومی در استکهلم بسیار روان و دقیق است و با دارا بودن 100 ایستگاه مترو، می توان به همه قسمت های شهر سفر کرد. سامانه اتوبوسرانی این شهر به حدی دقیق است که به طور منظم در فواصل زمانی دقیق، اتوبوس ها سر می رسند و نقاط مختلف شهر را پوشش می دهند. از 100 ایستگاه متروی استکهلم، 47 ایستگاه در زیر زمین و 53 ایستگاه بر روی زمین قرار دارد. 7 خط مترو در رنگ های سبز، قرمز و آبی توسط شورای شهر به نمایش در آمده است. اگر توانایی راه رفتن به مدت طولانی را دارید، پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان از مترو و وسایل نقلیه دیگر استفاده نکنید و زیبایی این شهر را با قدم زدن و پیاده روی به چشم ببینید.

نقشه مترو استکهلم را مشاهده می کنید.


بهترین زمان برای رزرو هتل در استکهلم سوئد

هتل های کشورهای اروپایی در سراسر سال گران هستند و در واقع کیفیت آن ها نیز با اکثر هتل های داخلی بسیار متفاوت و بالاتر است. قیمت هتل ها در فصل های گردشگری بسیار زیاد است و این فصل ها را می توان بین ماه های ژوئن تا آگوست و تعطیلات کریسمسی دانست. در فصل های کم گردشگر می توان هتل هایی را که از قیمت کمتری برخوردارند و در تخفیفات فصلی هستند، پیدا کرد اما باز هم به پول ایرانی ها این هتل ها گران هستند و تقریبا پیدا کردن هتلی با قیمت مناسب کمی بعید است. مگر این که ترجیح دهید در هاستل های استکهلم اقامت داشته باشید که اگر چه این هاستل ها از امکانات رفاهی کمتری برخوردارند اما قیمت های منطقی و مناسب بودجه برای گردشگران خارجی را دارند. هر کرون سوئد تقریبا 490 تومان به پول ایران است.
هزینه یک شب اقامت در هاستل ها متفاوت است و اگر از اتاق های اشتراکی استفاده کنید از قیمت 245 کرون به ازای هر شب اقامت شروع می شود و برای اتاق های دو نفره قیمتی حدود 890 کرون باید پرداخت کرد.

هاستل در استکهلم

قیمت هتل های استکهلم

هتل های تک ستاره این شهر از 460 کرون تا 700 کرون سوئد پیدا می شوند. یعنی هزینه ای حدود 225 هزارتومان تا 343 هزارتومان برای یک شب ماندن در هتلی با کمترین امکانات را باید پرداخت.
هتل های دو ستاره این شهر از 495 کرون تا 1016 کرون سوئد پیدا می شوند که حداکثر قیمتی حدود 500 هزارتومان را دارند.
هتل های سه ستاره استکهلم، قیمتی حدود 548 تا 1460 کرون سوئد را دارند که با تبدیل به پول ایران حداکثر قیمت 715 تا 720 هزارتومان را دارند.
هتل های چهار ستاره استکهلم قیمتی حدود 775 تا 2019 کرون سوئد را دارند که باز هم با احتساب و تبدیل کرون به تومان، حداکثر هزینه ای حدود 990 هزار تومان را برای گردشگران ایرانی به همراه خواهد داشت.
و اما هتل های پنج ستاره استکهلم که گران ترین هتل ها و با امکاناتی بی نظیر هستند حداکثر قیمت 2295 و حداقل قیمت 1727 کرون را شامل می شوند که هزینه یک شب استراحت در این هتل ها به ارز ایرانی، حدود 1 میلیون و 150 هزارتومان می باشد.

رزرو هتل در استکهلم
قیمت غذا در استکهلم سوئد

قیمت غذا در کشورهای اروپایی به طور معمول بسیار زیاد است تا جایی که پس از بازگشت به وطن قطعا خواهید گفت: ایران از لحاظ دسترسی به مواد غذایی و ارزانی حکم بهشت را دارد. وعده های ساده و فست فودی در این کشور به حدی گران است که بیشتر گردشگران به سمت غذای ارزانی مثل هات داگ می روند تا در هزینه ها صرفه جویی کنند. قبل از سفر به سوئد بهتر است که مقداری خشکبار در کوله سفرتان قرار دهید تا در صورت گرسنگی در میان وعده ها، از آن ها استفاده کنید و دیگر هزینه های اضافی بابت خورد و خوراک اضافی در طول روز را ندهید. با این حال پیدا کردن رستوران هایی با قیمت معقول کار چندان دشواری نیست. هزینه ناهار در این رستوران ها حدود 100 کرون است و شام های ارزان نیز حدود 80 تا 150 کرون.

غذا در استکهلم

کاهش هزینه های سفر به استکهلم

هنگامی که در حال بستن کوله بار سفر هستید، می توانید چندین کنسرو و نان های فانتزی خشک شده به همراه آجیل و خشکبار با خود داشته باشید تا بخشی از هزینه های خورد و خوراکتان را در این بخش کاهش دهید. از طرفی هنگام بازگشت حجم وسایل خوراکی کمتر شده و می توانید سوغات خود را بدون در نظر گرفتن اضافه بار، جایگزین کنید. بطری آبی به همراه داشته باشید و مدام آن بطری را پر کنید تا هزینه خرید آب در این کشور را که حدود 30 کرون است پرداخت نکنید. تاکسی ها در این کشور گران هستند و تقریبا می توان گفت به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیستند. تصور کنید یک هفته در این شهر می خواهید بمانید و هر بار از تاکسی استفاده کنید. مطمئن باشید دیگر پولی برای بازگشت نخواهید داشت. برای جابجایی در سطح شهر از مترو و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. حواستان باشد پیش از سوار شدن به اتوبوس از دستگاه های مربوطه بلیط و کارت سفر تهیه کنید.

کاهش هزینه گردشگری با کوچ سرفینگ

اگر هزینه هتل ها برای شما زیاد است می توانید از شبکه اجتماعی کوچ سرفینگ (couchsurfing) استفاده کنید. این شبکه اجتماعی حدود 3000 عضو دارد که مردم مهمان نواز دنیا برای پذیرایی گردشگران دور هم جمع شدده اند. در این سایت میزبانان عکس های خانه خود را به اشتراک می گذارند و با هزینه ای بسیار کم و در بیشتر مواقع کاملا رایگان، رفتار مهربان و خونگرم، پذیرای گردشگران مختلف می باشند. این میزبانان علاقه ای به شناخت فرهنگ و اداب کشورهای مختلف دارند و برخی دیگر نیز به دنبال هم صحبت در مورد کارهای تجاری و تقویت زبان انگلیسی شان هستند. مزایای استفاده از کوچ سرفینگ علاوه بر کاهش هزینه های سفر، ایجاد دوستی و داشتن سفری بی نظیر است. شما می توانید همان گونه که در خانه خود به آشپزی می پردازید در آشپزخانه میزبانتان غذای سالم و ارزان تری را تهیه کنید.
امنیت سفر از طریق کوچ سرفینگ نیز تا حد زیادی تامین شده است. شما می توانید میزبانتان را بر اساس جنسیت، تاهل و تجرد انتخاب کنید و همچنین می توانید در این شبکه اجتماعی، بازخورد تجربه ها را ببینید. با کسانی که قبلا بدین طریق سفر کرده اند آشنا شوید و در نهایت انتخاب درستی از میزبان داشته باشید.
در نظر داشته باشید که میزبانان به منظور آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این مکان را در اختیار شما قرار داده اند. بهتر است برای تشکر از آن ها هدیه ای گرفته و در نهایت او را به کشور خود دعوت کنید. سعی کنید تمام وقت میزبان را نگیرید اما از صحبت با او غافل نشوید. در نهایت اگر از میزبان راضی بودید حتما با گردشگران دیگر به اشتراک بگذارید تا آن ها هم از این فرصت استفاده کنند.

اختصاصی حس خوب

نویسنده مطلب: ادمین حس خوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *