تراریخته یا تراژن چیست؟ آیا تراریخته ها سرطان زا هستند؟

تراریخته چیست؟ مضر یا مفید؟

تراریخته یا تراژن به گیاهانی گفته می شود که برای مقاومت در برابر آفات و بازدهی بیشتر، یک یا چند ژن مقاوم از گیاهان دیگر را دریافت کرده اند. این گیاهان در عوامل محیطی مقاومت بیشتری دارند. مثلا درختانی که اصلاح ژنتیک شده اند، محصولات بیشتری را هر سال تولید می کنند. درواقع تراریخته ها با هدف کاهش استفاده از سموم شیمیایی برای دفع آفات ایجاد شده اند اما خودتان قضاوت کنید، وقتی آفات سمت یک گیاه نروند، به چه معنا است؟ گیاهی که حتی آفات قبولش ندارند و از آن تغذیه نمی کنند، در بدن ما چه تغییراتی به وجود می آورد؟ هنوز هم بین مهندسین ژنتیک اختلافاتی در این باره وجود دارد. برخی وجود تراژن ها را الزامی می دانند و به گفته آن ها این مواد نه تنها مضر نیستند بلکه به دلیل کمتر شدن مصرف سموم شیمیایی، مفیدتر از نسخه های دیگر هستند.

گیاهان تراژن

چه گیاهانی تراریخته هستند؟

گوجه فرنگی ها از اولین گیاهانی هستند که تراریخته اند و معمولا گوجه فرنگی هایی که در بازار وجود دارند، از این نوع هستند. ذرت مکزیکی نیز از گیاهان تراریخته است. هشتاد درصد برنج های ایرانی تراریخته است. سالانه بیش از ۵ میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می شود بدون آن که هم وطنان بدانند بیشترین محصولاتی که در روز مصرف می کنند، از این دسته هستند. فقط سه دسته از محصولات تراریخته در ایران مجوز دارند و الباقی محصولات برچسب سلامتی ندارند. روغن سویا و سویای وارداتی، روغن ذرت و روغن کلزا.

تراریخته ها

محصولات تراریخته سرطان زا هستند؟

در حال حاضر ۲۴ کشور جهان محصولات تراریخته را تولید می کنند و ۱۹۸ کشور دیگر از آن ها استفاده می کنند. کشت محصولات تراریخته در هیچ نقطه ای از اتحادیه اروپا انجام نمی شود. حتی مردمی که در این کشورها زندگی می کنند، حق انتخاب دارند چرا که بر روی محصولاتی که استفاده می کنند، برچسب گذاری شده است تا محصولات تراریخته از ارگانیک، جدا شود. این در حالی است که در ایران بیش از دو دهه مردم از این محصولات استفاده می کنند و به گفته کارشناسان، ابتلا به سرطان، الزایمر، اوتیسم و دیابت روز به روز بیشتر می شود اما هنوز سرطان زایی این محصولات تایید نشده است.

تراریخته

اختصاصی حس خوب

نظرات بسته شده اند.