سوپ خماری کره ای یا سوپ هائه جانگ گوک

سوپ هائه جانگ گوک یا سوپ خماری (해장국)

در فرهنگ کره ای ها، آشامیدن و خماری، به وفور دیده می شود. هرچند من از دستورالعمل پخت سوپ خماری، چیزی که باعث خماری شود را نیافتم. به عقیده مردم کره، با خوردن این سوپ، انرژی زیادی به فرد دست می دهد. به همین دلیل اسم سوپ را سوپ خماری گذاشته اند. سوپ خماری با فرهنگ ایرانی ها بسیار فاصله دارد. شخصا به عنوان یک ایرانی، هیچ گاه این سوپ را در کره سفارش نمی دهم. دلیلش هم استفاده از گوشت خوک و خون منجمد شده گاو است. این مطلب را فقط برای این که اگر به کره سفر کردید و خواستید غذایی سفارش دهید، مواد غذایی استفاده شده در غذاها را بدانید، می نویسم.
به طور کلی در این سوپ از کلم، جوانه لوبیا، تربچه، تکه های خون گاو منجمد، گوشت خوک استفاده می شود. هرچند من در سایت های کره ای سرچ کردم و دیدم که دستور عمل پخت این سوپ چند نوع است. برخی از گوشت خوک و خون منجمد شده هم استفاده نمی کنند. اگر خواستید به کره سفر کنید حتما قبل از سفارش غذا، سوالات لازم را بپرسید.

مواد اولیه سوپ خماری (هائه جانگ گوک)

سوپ هائه جانگ گوک از گوشت ستون فقرات خوک یا گوشت گاو تهیه می شود. (ترجیحا قبل از سفارش غذا، درباره نوع گوشت استفاده شده حتما سوال کنید.)
موادی که در سوپ هائه جانگ گوک به کار می رود عبارتند از:
گوشت گاو یا گوشت خوک
برگ کلم نپا ( کلم مخصوص کیمچی) ۸ عدد
تربچه دایکون ( یک پوند)
۸ حبه سیر
یک عدد پیاز
۱۰۰ گرم جوانه سرخس
فلفل سبز شیلی به میزان کم
فلفل قرمز شیلی ۲ قاشق
رب فلفل قرمز که کره ای ها بهش گوچوجانگ می گن ۲ قاشق
جوانه لوبیا سبز یک دوم پوند
قارچ ۴ عدد
صدف دریایی ۱۰۰ گرم

برای تهیه این سوپ گوشت و استخوان ها را در قابلمه ای میریزند و خوب می جوشانند. بعد مواد را به ترتیب اضافه می کنند تا یک الی دو ساعت دیگر هم می جوشانند.

همه نظرات