طرز تهیه خورش کنگر

خورش کنگر

خورش کنگر یکی از خورش های خوش طعم و اصیل ایرانی است که سال های سال است مورد استفاده مردم قرار می گیرد. شما هم ضرب المثل کنگر خورده لنگر انداخته را حتما شنیده اید. این ضرب المثل بر میگردد به زمانی که شاه عباس از تنبلان شهر دعوت کرده بود.

آن ها بعد از خوردن کنگر، دیگر از آن جا خارج نمی شدند. کم کم اصطلاح کنگر خورده لنگر انداخته به زبان فارسی ما اضافه شد. حالا باید دلیل این که کنگر خوردن باعث لنگر انداختن می شود را مزه بی نظیر این خورش دانست.

خورش کنگر یکی از خورش هایی است که تهیه آن به سختی صورت می گیرد. دلیل آن هم تیغ های کنگر است که باید قبل از تهیه، آن ها را به سختی پاک کرد.
مواد لازم برای تهیه خورش کنگر مخصوص ۶ نفر

گیاه کنگر یک کیلو

 • پیاز ۱ عدد بزرگ یا دو عدد متوسط
 • نمک و فلفل به میزان لازم
 • گوشت ماهیچه نیم کیلو
 • زردچوبه و روغن مایع به میزان لازم
 • آبلیمو ۳ قاشق
 • نعنا و جعفری نیم کیلو

طرز تهیه خورش کنگر

 1. ابتدا پیاز ها را نگینی خرد کرده، سپس در روغن تفت دهید. یادتان باشد برای تفت گوشت در پیاز، همیشه باید رنگ پیاز برگردد سپس گوشت ها به پیاز اضافه شود. منظور از برگشتن رنگ پیاز، در حدی است که روغن به خود جذب کرده باشد و سفیدی اولیه را نداشته باشد.
 2. بعد از این که رنگ پیاز کمی برگشت، تکه های گوشت را اضافه کنید و به خوبی هم بزنید.
 3. زردچوبه را به گوشت اضافه کنید. (زردچوبه علاوه بر خوش طعم کردن این خورش، به از بین بردن بوی گوشت هم کمک می کند.) سه پیمانه آب به گوشت ها اضافه کنید و در قابلمه را ببندید تا گوشت ها به خوبی مغز پخت شوند. حدود سه ساعت برای این کار لازم است.
 4. کنگر را که از قبل پاک کرده اید را به اندازه دو بند انگشت خرد کنید و داخل روغن بریزید. نعنا و جعفری خرد شده را به کنگر اضافه کنید و همراه با کنگر، تفت دهید.
 5. سپس مواد تفت داده شده را به گوشت اضافه کنید. بعد از این که خورش جا افتاد، به آن نمک و فلفل و آبلیمو اضافه کنید.

خورش کنگر شما آماده است. نوش جان

خورش کنگر

حس خوب آشپزی با حس خوب

نظرات بسته شده اند.