چگونه از شر جوش های زیر پوستی خلاص شویم؟

چگونه از شر جوش های زیر پوستی خلاص شویم؟

به طور کلی هر انسانی در طول زندگیش طعم تلخ وجود جوش روی صورت را چشیده و همگی ما به دنبال بهترین و بی دردسرترین راهکارها برای خلاص شدن از شر این جوش های ناراحت کننده هستیم. جوش هایی که گاه با به جا گذاشتن اثرشان روی صورت باعث کاهش اعتماد به نفس شده و حس ناخوشایدی را در ما به وجود می آورند. باید بدانیم که جوش های صورت و بدن به دلایل مختلفی به وجود می آیند که در ادامه این مبحث، به طور کلی به عوامل ایجاد کننده جوش و روشهای درمان آن خواهیم پرداخت.

چرا جوش می زنیم؟

دلایل عمده ای برای ایجاد جوش صورت وجود دارد. از جمله این عوامل:

 • عوامل وراثتی
 • تغییرات هورمونی(جوش غرور جوانی)
 • تغذیه نامناسب
 • تحریکات عصبی
 • بیماری های جسمی
 • استفاده زیاد از لوازم آرایشی بر روی پوست

و …

چرا جوش زیر پوستی به وجود می آید؟

یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش روی پوست صورت، مسدود شدن روزنه های پوستی به دلایل چربی روی پوست، میکروب ها و باکتری ها هستند که با بستن روزنه ها باعث تجمع سموم یا چربی ها زیر پوست شده و به صورت آکنه یا جوش روی پوست ظاهر میشوند و ظاهر ناخوشایندی را به وجود می آورند.

انواع جوش صورت:

 • جوش چرکی سر سفید
 • جوش چرکی سر سیاه
 • جوش های قرمز التهابی
 • جوش های ریز زیر پوستی

راه های درمان جوش های زیر پوستی؟

به طور کلی دو راه اصلی برای درمان جوش های صورت وجود دارد:

 1. مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از داروهای موضعی تجویز شده

زمانی که وضعیت جوش های صورت بسیار خطرناک باشد و احساس کنیم شرایط روز به روز بدتر میشود و جوش ها روی پوست مداوم ظاهر میشوند و پایدار می مانند باید هر چه زودتر به متخصص پوست در این زمینه مراجعه کرده تا درمان لازم، به موقع تجویز شده و پوست شما به شرایط طبیعی باز گردد

 1. استفاده از روش های خانگی و درمان به وسیله طب سنتی

استفاده از روش های خانگی و طب سنتی گاه ساده ترین و بهترین روش و بدون عارضه جانبی می باشد. روش های خانگی مختلفی برای خلاصی از شر جوش های زیرپوستی وجود دارد که از مواد و گیاهان متفاوتی استفاده میشود. در اینجا ما چندین راهکار عملی و مفید را برای رهایی از جوش های صورت به شما پیشنهاد می کنیم.

نکته مهم:

توصیه می کنیم به هیچ وجه جوش های صورت خود را دستکاری نکنید و از تخلیه جوش ها به هر روشی خودداری کنید. این عمل باعث وخامت بیشتر جوش شده و باعث میشود که جای جوش روی صورت باقی بماند

استفاده از آب لیمو

بهترین کار این است که یک لیموی تازه را دو نیم کرده و یک نیمه آن را به آرامی روی جوش ها بکشیم و بعد از ده دقیقه با آب ولرم بشویید. این عمل باعث میشود تا منافذ پوستی باز و چربی های روی پوست پاک شوند و جوش ها از بین بروند.

استفاده از الکل طبی

مقداری پنبه بهداشتی را به الکل طبی آغشته کنید و به آرامی روی جوش ها بکشید. تکرار این کار در طول روز و به مدت یک تا دو هفته به بهبود جوش ها کمک زیادی می کند

گذاشتن خمیردندان روی جوش

خمیر دندان به دلیل خاصیت پاک کنندگی و خنک کنندگی که دارد باعث میشود از التهاب جوش کاسته شود و جوش مسطح شود و بعد از مدتی خشک شده و جوش کاملا از بین می رود.

داروهای گیاهی

از جمله مهمترین داروهای گیاهی در رفع جوش صورت، گیاه بابونه، چای سبز،آلوئه ورا و گل ختمی می باشد.

جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده تا حالت خمیری پیدا کند. مقداری از آن را روی جوش ها قرار دهید و بعد از ده دقیقه با آب ولرم بشویید. جوش شیرین جوش ها را خشک کرده و باعث بهبود آنها می شود

سرکه سیب

تکه ای پنبه بهداشتی را به سرکه سیب آغشته کنید و روی جوش ها بکشید. این کار را می توانید دو تا سه بار در روز انجام دهید. سرکه سیب باعث محو شدن جوش های زیر پوستی می شود و در بهبود جوش ها نقش موثری دارد.

استفاده از چسب جوش

چسب جوش ها راهکاری ساده و بی دردسر برای رفع جوش هاست که با پاک سازی پوست از چربی ها و باکتری های پوست باعث باز شدن روزنه های پوستی نیز می شود.چسب جوش را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین چسب جوش ها برای ازبین بردن جوش های سر سیاه بسیار کارآمد می باشد. میتوانید در طول روز دو تا سه بار چسب ها را تعویض کنید تا اثر بهتری داشته باشد.

استفاده از کمپرس یخ

در ابتدا پوست صورت خود را با شوینده ای ملایم مثل شامپو بچه بشویید و بعد از خشک کردن صورت، تکه ای یخ را در درون پارچه ای تمیز قرار دهید و به آرامی آن را روی سطح پوستتان بکشید تا از التهاب جوش ها کاسته شود. برای حصول نتیجه بهتر میتوانید از تکه های شیر یخ زده استفاده کنید. شیر روشی درمانی برای رفع جوش های صورت است.

در پایان باید بدانید که وجود جوش صورت نباید باعث دلنگرانی شما شود. با استفاده از راهکارهای گفته شده شما می توانید به راحتی از شر انها خلاص شوید و دیگر نگران به جا ماندن جای جوش روی صورتتان نباشید.

 

نظرات بسته شده اند.