چرا ژله هام خوب نمی شه؟ نکته های طرز تهیه ژله

نکته های طرز تهیه ژله

برای درست کردن ژله خوب اولین کار استفاده از روش بن ماریه. بعضی ها اصلا نمی دونن روش بن ماری چه روشی هست! روش بن ماری یعنی روی بخار آب به صورت غیر مستقیم و با دمایی که بخار آب داره، هر چیزی رو حل کنید. می تونه کاکائو باشه یا پودر ژله…

حالا چه فرقی داره روش بن ماری با حل کردن معمولی؟

شده تا حالا تو قالب ژله بریزید اما  ژله از قالب خوب جدا نشه یا حتی تو ظرف بریزید و موقع خوردن ژلتون شبیه ته دیگ بشه؟ خب این به خاطر اینه که ژله خوب حل نشده. اگه تو قالب باشه انتهاش غلیظ تر شده و به دیواره چسبیده. با این روش هیچ جوره از قالب در نمیاد یا اگه بیاد خیلی سفت می شه ژلتون.

روش جدا کردن ژله از قالب

اگه هر بار مهمون میاد می ترسید که نکنه ژلتون تو قالب خوب نشه و یا از قالب جدا نشه، به خاطر همینم تو ظرف های معمولی ژله درست می کنید، این نکته ها رو خوب بخونید و انجام بدید. چون من عاشق ژله درست کردنم و همیشه هم ژله هام خوب در میاد.

نکته های طرز تهیه ژله رو با هم ببینیم.

نکته های طرز تهیه ژله

انواع قالب ژله

یکی از نکته های طرز تهیه ژله خوب انتخاب قالب خوبه. قالب های ژله بهتره که فلزی باشه، قالب های سیلیکونی هم بدک نیست اما موقع در آوردن ممکنه که کج و کوله دربیاد. قالب های پلاستیکی هم هستند که خیلی ارزونن و خیلی به درد بخور.

بهترین انتخاب قالب چی می تونه باشه؟

اگه با قالب های فلزی کار کنید ژلتون زودتر می بنده. پس اگه خیلی عجله دارید از قالب های فلزی استفاده کنید.

اگه براتون قیمت مهمه از قالب های پلاستیکی استفاده کنید. چون می تونید تنوع قالب هاتونو زیاد کنید. اما زمان بستن ژله تقریبا یک ربع دیرتر از قالب فلزیه.

روش درآوردن ژله از قالب فلزی و پلاستیکی

برای قالب سیلیکونی و پلاستیکی قبل از این که ژله رو بریزید داخلش، باید با روغن و پنبه کل قالبو چرب کنید. حتما حتما حتما از روش بنماری استفاده کنید و ژله رو روی بخار حل کنید. وقتی ژلتون بست قالبو داخل آب ولرم بزارید. البته برای قالب پلاستیکی بهتره که آب از ولرمی یکم به داغی بزنه. اگه گوشه ها جدا شده بود، چند ضربه به دیواره هاش بزنید تا کامل جدا شه. بعد برگردونید روی ظرفتون.

برای قالب فلزی نیازی به چرب کردن قالب ندارید. بعد از این که ژله بست، فقط کافیه ۵ ثانیه داخل آب جوش بزارید. حواستون باشه زمانش اگه زیاد شه ژلتون خیلی آب می شه.

روش زود بستن ژله (روش سریع برای درست کردن ژله)

درست کردن ژله فوری اونم زمانی که مهمون قراره دو ساعت دیگه بیاد، خیلی مهمه.

این نکته هم خیلی کاربردیه. من توی ۲ ساعت می تونم ژله های طبقاتی رنگارنگ درست کنم. دلیلش هم اینه که یه روش خوب برای سریع بستن ژله دارم.
وقتی ژلتون رو بن ماری کردید، به جای یک لیوان آب سرد از سه چهارم لیوان یخ استفاده کنید. یخ ها رو داخل ژله داغ بریزید. بعد هم هم بزنید تا حل شه. با یخ داخل یخچال نزاریدها. اینجوری خراب میشه. بعد از آب شدن یخ ها، ژله رو داخل یخچال ترجیحا طبقات بالاتر که خنک تر هست بزارید. می تونم قول بدم که با این روش یه ژله سفت و خوشمزه رو تو نیم ساعت درست می کنید.
اگه مثل من لایه لایه هم بخواید درست کنید که زودتر هر لایه می بنده.

نکته های درست کردن ژله
حتما امتحان کنید.

حس خوب آشپزی با حس خوب

به کانال تلگرامی حس خوب بپیوندید تا همه آموزش هایی که یه خانم باید بلد باشه رو یاد بگیرید.

همه نظرات