طرز تهیه استیک گوشت نرم و خوشمزه به روش رستوران ها (مرحله به مرحله)

طرز تهیه استیک گوشت خوشمزه و نرم در تابه

اگر می خواهید یک استیک خوشمزه بپزید اما کباب پز در دسترس ندارید، جای نگرانی نیست. در اینجا طرز تهیه استیک گوشت نرم را با تابه به شما آموزش می دهیم. با این روش به راحتی می توانید استیک خود را در ماهیتابه بپزید اما باید ترفندهای نرم شدن گوشت و پخت سریع آن را به کار بگیرید.

راز پخت حرفه ای استیک گوشت به روش رستوران ها

اگر روش پخت صحیح استیک را یاد نگیرید احتمالا با گوشت سفت و بی مزه ای که فقط بوی خوبی دارد، مواجه می شوید. با این که پخت استیک حدودا یک ربع زمان می برد اما باید از ساعت ها قبل، گوشت را در مواد مختلفی مزه دار کنید.

گوشت خود را با بیفتک کوب بکوبید!

برای این که گوشت استیک شما خوب بپزد باید گوشت شما با گوشت کوب مخصوص کوبیده شود. از مهمترین کارهایی که در طرز تهیه گوشت استیک باید انجام دهید، کوبیدن گوشت با بیفتک کوب است.(راه آسان تر این است که در هنگام خرید از گوشت های کوبیده شده مخصوص این غذا استفاده کنید. راه دیگر این است که گوشتی که خرید کرده اید را داخل دستگاه های مخصوصی به نام بیفتک زن بریزید. بیشتر قصابی هایی که گوشت می فروشند از این دستگاه ها دارند.)

ضخامت گوشت استیک

در طرز تهیه استیک خوشمزه نباید از ضخامت اصلی استیک غافل شد. حداقل ضخامت گوشت استیک ۱ سانتی متر و حداکثر آن ۲٫۵ سانتی متر است. فراموش نکنید هر اندازه استیک شما قطورتر باشد احتمال این که میانه آن خام باشد و نپزد وجود دارد.

طرز تهیه استیک گوشت

مزه دار کردن استیک گوشت

حالا نوبت به مزه دار کردن استیک می رسد. اگر می خواهید که راز پخت استیک های رستورانی را بدانید، در این مرحله دقت کنید.

برای طعم دار کردن استیک در حالت عادی می توانید از

 1.  پیاز
 2. روغن زیتون یا کره
 3. فلفل
 4. دو قاشق آب لیمو یا سرکه
 5. سیر دو حبه

استفاده کنید. اما سبزیجاتی همچون رزماری، مارچوبه، گشنیز و گیاهان معطر نیز در مزه دار کردن گوشت استیک فوق العاده هستند. حداقل گوشت را برای ۳ ساعت در این مواد قرار دهید. حواستان باشد که به هیچ عنوان از زردچوبه، دارچین و دیگر ادویه ها استفاده نکنید. از آن جایی که مدت زمان زیادی گوشت استیک طبخ می شود، وجود این ادویه ها نه تنها طعم گوشت را تغییر می دهد، احتمال سوختگی در روی استیک ها و نپختن داخل آن را زیاد می کند.

طعم دار کردن گوشت استیک با سس ماریناد

روش دیگر طعم دار کردن گوشت قرمز با سس ماریناد است. سس ماریناد کبابی همان سس تیره رنگی است که چندین ساعت گوشت در آن قرار می گیرد. برای تهیه سس ماریناد به مواد زیر نیاز دارید:

 1. یک سوم فنجان سس سویا
 2. نصف فنجان روغن زیتون
 3. یک سوم فنجان آب لیمو تازه
 4. یک چهارم فنجان سس استیک فرنچ ورچستر Worcestershire (از فروشگاه های زنجیره ای می توانید تهیه کنید)
 5. نصف قاشق غذاخوری پودر سیر
 6. سه قاشق غذاخوری ریحان خشک
 7. یک و نیم قاشق غذاخوری جعفری خشک شده
 8. یک قاشق چایخوری فلفل سفید آسیاب شده
 9. یک چهارم قاشق چای خوری سس فلفل تند (اختیاری)
 10. ۱ قاشق چایخوری سیر خرد شده خشک (اختیاری)

سس ماریناد استیک

همه این مواد را با هم ترکیب کنید و مایع به دست آمده را روی گوشت استیک بریزید. در طرز تهیه استیک نرم، باید گوشت را با این سس حدودا ۲ ساعت مزه دار کنید. مراقب باشید که بیشتر از دو ساعت از طعم دار کردن گوشت استیک با ماریناد نگذشته باشد. از آن جایی که در سس ماریناد مواد اسیدی وجود دارد ممکن است بافت گوشت را به طور کامل تخریب کند. ۴۰ دقیقه قبل از پخت استیک، می توانید از نمک استفاده کنید.

روش نرم کردن گوشت استیک

اگر سس ماریناد ندارید، می توانید با روش های زیر، گوشت استیک کبابی خود را نرم کنید.

برای این که استیک شما خوب بپزد و آبدار باشد، نباید از نمک در مواد اولیه آن استفاده کنید. بهتر است نمک را در مراحل آخر پخت به آن اضافه کنید. نمک باعث دیرپز شدن گوشت می شود. در صورتی که از نرم کننده های گوشت استفاده کرده اید، می توانید یک ربع قبل از پخت، از نمک در مواد اولیه استیک استفاده کنید.

از یک عدد کیوی خرد شده یک ربع قبل از پخت استیک استفاده کنید. اگر گوشت شما به خوبی با بیفتک زن ورز نیامده، می توانید از نیم ساعت قبل از پخت، از کیوی استفاده کنید. حواستان باشد کیوی بافت گوشت را در مدت زمان کم تخریب می کند و استفاده بیش از حد از آن باعث وا رفتن گوشت و ریش ریش شدن آن می شود. کیوی را به گونه ای روی گوشت بچینید که همه بخش های گوشت با آن در تماس باشند. کیوی طعم استیک گوشت را تغییر نمی دهد و از این جهت، میوه مناسبی برای نرم کردن گوشت است.

مواد دیگری هم هستند که گوشت استیک را نرم می کنند. میوه آناناس و پاپایا یا آنزیم های نرم کننده در زنجبیل هم باعث نرم شدن گوشت استیک می شوند. در صورتی که از طعم زنجبیل در غذا خوشتان می آید می توانید در پخت استیک هم از آن کمک بگیرید.

استفاده از سرکه یا آبلیمو نیز باعث نرم شدن گوشت می شود. همچنین روغن زیتون که به بافت های داخل گوشت نفوذ می کند، پخت گوشت استیک را آسان تر می کند.

 طرز پخت استیک گوشت به روش رستوران ها

خب تا اینجای کار، گوشت شما طعم دار و ترد شده است و پیوند بافت های پروتئینی آن، به واسطه موادی که در آن قرار گرفته، از بین رفته است. برای پخت استیک کافی است تابه ای که از جنس چدن است انتخاب کنید.

تابه های چدنی مخصوص گریل که خطوط دارند برای این کار مناسب اند. تابه را داغ داغ کنید. سپس با کمی روغن کف تابه را آغشته کنید. وقتی روغن حسابی داغ شد، استیک را داخل تابه بیاندازید.

اگر با بیفتک کوب استیک را نکوبیده اید می توانید از استیک های نازک تر استفاده کنید. همانند تصویر زیر!

سعی کنید در دقایق اول مدام استیک را برگردانید تا تمام سطح آن تغییر رنگ دهد. سپس ۵ دقیقه فرصت دهید یک طرف آن کامل بپزد. به طور متوسط هر طرف استیک برای پخت حدودا ۵ دقیقه نیاز دارد. با این حال زمان لازم برای پخت استیک به قطر استیک شما هم بستگی دارد.

طرز تهیه استیک گوشت نرم

اگر دلتان می خواهد استیک شما آبدار باشد، بعد از یک ربع، استیک خود را بردارید. در غیر اینصورت می توانید پختن را ادامه دهید.

بعد از این که استیک شما پخت، آن را از تابه خارج کنید اما فورا سرو نکنید. باید بگذارید تا استیک ۵ الی ۱۵ دقیقه بماند و عصاره خود را جذب کند. اگر فورا استیک را بخورید، استیک شما خشک و بی مزه می شود. اگر نگران سرد شدن استیک خود هستید، کافی است آن را با فویل بپوشانید.

استیک نرم و خوشمزه شما آماده است. برای سرو آن حتما از سبزیجات تازه همچون کاهو، جعفری، کلم بروکلی و پیاز استفاده کنید. در این پست دو روش طرز تهیه استیک گوشت نرم و خوشمزه را به شما آموزش دادیم. در صورتی که علاقه به استیک های دیگر دارید می توانید طرز تهیه تاکو استیک مکزیکی را نیز بخوانید!

اختصاصی حس خوب

نظرات بسته شده اند.